Darček zo Slovenska

Typický darček zo Slovenska

Umenie srdcom blog

Rozmýšľate nad výberom typicky slovenského darčeka pre Vašich blízkych alebo návštevu zo zahraničia? Radi Vám poradíme pri Vašom výbere. Sami sme si tým výberom prešli pri rôznych príležitostiach, či už pre rodinu a známych, pre priateľov zo zahraničia, alebo pre hosťovskú zahraničnú rodinu.

 

V prípade, ak rozmýšľate nad tradičným slovenským darčekom z kategórie tých lacnejších, odporúčame Vám bábiky zo šúpolia. Niekto ich nazýva šúpolky, iný šúpolienky. Vždy sa jedná o tie isté bábiky vyrobené zo šúpolia.  V ponuke sú rôzne situácie z typického gazdovského života, prípadne pri príležitostiach rôznych domácich udalostí. Či už je to kŕmenie husi, v lese, pri kosení a hrabaní sena, mlátení žita, rúbaní dreva a podobne.

Supolienky

Medzi ďalšie typické slovenské suveníry a darčeky zo Slovenska patria 6- dierkové pastierske píšťalky. Odporúčame skôr pre tých, ktorí majú blízky a pozitívny vzťah k hudbe. Je možnosť vyrobiť ich v prevedení zdobené, alebo nezdobené. Pre ozajstných záujemcov o hru na 6- dierkovej pastierskej píšťalke môžeme ponúknuť Školu hry na 6- dierkovej pastierskej píšťalke od p. Dušana Holíka, prípadne posunúť kontakt na internete, kde sa nachádzajú niektoré pesničky pre hru na píšťalku aj s rozložením dierok.

Pastierske píšťalky Pastierske píšťalky 6 dierkové

 

Pre chlapov a chlapcov odporúčame výrobky z kože. Či sa už jedná o typické slovenské krpce, troj- alebo štvorprackový opasok, prípadne opasok s ozdobnou sponou, na svoje si príde každý. V prípade záujmu Vám môžeme poskytnúť kontakt na výrobcu týchto predmetov.

V prípade, ak ste ochotní do darčeku investovať vyššiu finančnú čiastku, odporúčame valašku alebo fujaru, prípadne typický slovenský klobúk.

  

Svätý Nikodém - replika Majster Pavol z Levoče

Z netradičných, ale typicky slovenských suvenírov odporúčame do Vašej pozornosti repliky z diela Majstra Pavla z Levoče, zhotovené na základe historickej predlohy z hlavného oltára z kostola Svätého Jakuba v Levoči. Zhotovené z epoxidu na základe postupov starých majstrov.

V prípade, ak viete, že Vami obdarovaný má blízko k náboženskej tematike, vyberte si z ručne vyrábaných sväteničiek alebo anjelikov.

Ak máte záujem o niečo naozaj netradičné, darujte pobyt na Fujarovej škole, kde sa obdarovaný za 3 dni má možnosť naučiť vylúdiť prvé tóny z fujary v spoločnosti členov Duše fujary. V prípade objednávky fujary máte možnosť dohodnúť sa s majstrom výrobcom, ktorý príde zahrať Vášmu obdarovanému priamo na oslavu.

V prípade, ak máte ďalší vhodný tip alebo Vás tento článok zaujal, neváhajte nás kontaktovať.

Umenie srdcom


 

Fair trade
when purchasing our products, you support traditional producers and our effort to find another producers, those production arises from the hearth. Our price making arises from fair condition towards producers and from open relations. Our aim is to support the producers and to widespread joy from offered products.